When to go for groceries - the whole event: a tour of the American supermarket

The user of the Pikabu portal under the nickname Diaver has been living in the USA for several years. From time to time he talks about life on the other side of the ocean. What are the roads, city blocks, resorts, taxes, and so on. Now it is time to describe the typical American supermarket.

States - a country with a very low population density. As such, there are no walking stores, so going to the store is always an event. It is necessary to allocate time, make a shopping list and go to the nearest or not so supermarket by car.

Costco, an analogue of Russian Metro, is very popular in the United States, where you can often buy food, clothes and other goods much cheaper than in regular retail stores. When I lived in Wisconsin, the nearest store was located 10 minutes from the house, but in Rhode Island this chain of stores is not there, and we have to travel to nearby Massachusetts.

To go shopping at Costco, you need to pay an annual subscription of $ 55. At the entrance, an aunty checks the availability of the buyer's card.

Shopping cart with straps for fastening children.

Immediately at the entrance is a department with alcohol. On average, a bottle of wine costs 10-15 dollars, a box of beer - 25-30. An interesting feature: the price tags do not write what kind of wine it is, sweet or dry. Sellers often can not tell. Every time you have to choose at random.

Beer in the States do not buy bottles, immediately boxes. With soda the same story.

Televisions cost from $ 200 to $ 2500. Six months ago I bought a 4K 55-inch 4K TV in this store for $ 550. Now it costs about 500.

A pile of various clothes for the price of 10 to 30 dollars.

In this store, we mainly take meat and fruits with vegetables, as they are of fairly good quality and inexpensive. Prices are per pound (0.453 kg).

5 pounds of tangerines cost $ 5.

Kiwi - 7 dollars for 2 pounds, mango - 1 dollar per pound.

Semi-finished products that Americans actively feed on. All sorts of snacks like cookies, nuts and other things are sold immediately in boxes.

A liter bottle of milk or juice is not found.Here everything is sold in gallon (3.7 liters) canisters. Milk costs $ 2.6 per gallon.

Such a food cart cost 390 bucks. A human cub is not included in this price.

By the way, the tax is usually not included in the price and is paid separately. In each state it is different. On average, this tax is about 5%. And in some states food is not taxed. There are several reasons why the tax is paid separately, one of them is that the store declines responsibility for the price increase due to the tax.

In the store, food in packages is not laid, but you can take cardboard boxes and put everything in them. As practice has shown, cardboard boxes are much more convenient than packages.

The store has a toilet. And it's pretty clean.

Drinking fountain at the toilet. Such fountains are very common in the States. They can be found in almost any large store. In the States there is no concept of an official language, but by default English is considered the main one, although often the inscriptions are duplicated in Spanish, as here.

In the US, there has never been a problem with small kitchens, so all household kitchen appliances are very impressive.

Here you can eat cheap hot dog.Together with a hot dog give out glass for soda. Pour soda yourself in unlimited quantities.

Pretty roomy trunk almost completely clogged.

Related news

When to go for groceries - the whole event: a tour of the American supermarket image, picture
When to go for groceries - the whole event: a tour of the American supermarket 66


When to go for groceries - the whole event: a tour of the American supermarket 34


When to go for groceries - the whole event: a tour of the American supermarket 19


When to go for groceries - the whole event: a tour of the American supermarket 15