2019 yılında sarımsak dikim: takvim

İlkbahar ve sonbahar aylarında, bahçıvanlar, sarımsak dikim tarihlerini seçmek için ay takvimine dönerler. Ekim için seçilen ayın uygun evrelerinin, ekinlerin zengin bir ürününü toplamasına, bitki büyümesini artırmasına yardımcı olduğu uzun zamandır bilinmektedir. 2019 yılında bahçede çalışmak için daha iyi olmadığı olumsuz dönemler vardır: fideleri yeniden üretmeyin, yemeyin, tohumları ekmeyin.

Masanın üzerine sarımsak

Ayın döngülerine göre ekim özellikleri

Eski çağlardan beri atalarımız sadece ay evreleri tarafından yönlendirilen bol miktarda hasat toplamayı başarmışlardır. Bitkilerin ekim ayının başlaması için daha iyi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır, ancak kök ürünler için olduğu gibi, azalan günler de yapacaktır. Önemli bir rol, ayın zodyak belirtilerine göre pozisyonu ile oynanır.

Dolunay ve yeni ay üzerinde sarımsak bitkisi arzu edilmez. Elbette, yeni mevsimlik işlere başlamadan önce, bu bilgileri akılda tutmak da sorunludur. 2019 yılında sarımsak ekimi için bir plan yapmak için evde yeterli.

Kış ve sarımsak var. İkinci kafa, farklı boyutlarda çok sayıda dişten oluşur. Kafasındaki kış çeşitliliği oldukça küçük lobüller içerir ve büyüklükleri daha büyüktür. Bahçıvanlar, ilkbaharın başlarında, sarımsakların ilkbaharda ve ilkbaharda sarımsak ekildiğini bilirler.

Frenk soğanı

Kış sarımsak dikim tohumları

Bahçıvanlar, büyüyen ayın günlerinde fidan dikmeye çalışıyorlar, böylece bitkiler hızlı büyümeye başladı. Soğanlı ve kök bitkileri, özellikle sarımsak için olduğu gibi, yeraltı sularının toprağa olabildiğince yükseldiği ve toprağı yararlı minerallerle beslediği, azalan bir fazdan olumlu bir şekilde etkilenirler.

Kış sarımsak dikim için en iyi dönemler:

  1. Eylül: 15-27 numara.
  2. Ekim: 15-27 numara.
  3. Kasım: 13-25.

Bu günlerde 2019 yılında sarımsak ekimi en verimli olacak. Kış sebzesi dişleri, odnozubkami, hava ampulleri. İkinci yöntem, çoğunlukla Eylül ayında kullanılmaktadır. Olgun soğan 2-3 cm derinliğe kadar yakın. Toprak, humus veya mineral gübreler ile önceden zenginleştirilmiştir.

Önemli! Köklü soğanlar kaybolmazlar ve çürümezler, beklenen donlardan 2-3 hafta önce ekilirler, fakat güçlü bir çözülme periyodu sırasında olmazlar. Hava sıcaklığı +14 ° C'ye düşmelidir. En kötüsü, yararlı bir kök mahsulü köklenir ve daha önce kabak, kabak, baklagiller, lahana yetiştirilen topraklarda yetişir. Kış dikimi, kesilmesi gereken çok sayıda hava kabarcığı verir.

2019 yılında sarımsak dikim

Bahar sarımsak dikim için uygun zaman

Dikimden önce sarımsaklı toprak hazırlanır. Odun külü, humus, turba veya kompost ile döllenmiş. Bu tür sebze kültürü sadece dişleri çoğaltır. Çalışmaya başlamak için en uygun sıcaklık 5-6⁰⁰'dir. Rusya'nın merkezinde genellikle nisan ayı başında, nisan başında düşer. Hava koşullarını ve ay takvimi verilerini ilişkilendirmek önemlidir. 2019'da sarımsak ekleyebileceğiniz elverişli günler:

  1. Mart - 1 - 5 ve 22 - 31 sayı.
  2. 1 - 4 - 20 ve 20 - 30 arası.
  3. Mayıs - 1 - 4 ve 20 - 31 sayı.

Dikim için kuru büyük lobları hasarsız seçin. Daha hızlı kaymaları için, buzdolabının rafına bir ay kadar ön ayak tutulur. Daha sonra yatakları 25-30 cm derinlikte hazırlayın.

Dikkat! Bahar sarımsağının yetiştirilme yeri yıllık olarak değiştirilmelidir. Su durgunluğunu önlemek için yüksek yataklar yapmak daha iyidir.

Kış ve bahar sarımsaklarının kazılması

Sarımsakları toprağa diktikten sonra, yararlı bir sebzeyi ne zaman kazacağını, böylece uzun süre saklanacağını ve iyileştirici özelliklerini kaybetmeyeceğini öğrenmek gerekir. Sebzelerin tam olgunlaşması için ortalama olarak 100-110 takvim günü gerekmektedir. Planlanan hasattan önce, bitkilerin sulanmasını durdurmak ve uzun okları kesmek gerekir. Kazmadan 25 gün önce, köklerin etrafındaki yer temizlenir ve gevşetilir. Deneyimli bahçıvanlar, hasat için hazır bir bitkinin sararmış veya kurutulmuş yapraklara sahip olduğunu bilirler. Kafasına zarar vermemek için çatalla kazmak en iyisidir.

Sarımsak kazmak

Ay takvimine göre, 2019'da, kış çeşitleri aşağıdaki dönemlerde hasat edilmek için daha elverişlidir:

  1. Temmuz: 18-31 arası.
  2. Ağustos: 16-29 numara.

Bahçıvanın ilkbahar (ilkbahar) ay takviminde dikilen sarımsak kazmak, bu gibi tavsiyeleri verir:

  1. Ağustos: 16-29 numara.
  2. Eylül: 15-27 numara.

Elbette, elverişsiz bir iklime sahip bölgelerde, bir sebzenin olgunlaşmasının görsel belirtilerine bakmak her şeyden önce gereklidir. Bu durumda ayın aşamaları sadece yetkili bir bahçıvan için bir ipucu ve eylem için net bir öneri değildir. Topraktaki Perederzhivat kültürü de önerilmez. Çatlamaya ve çürümeye başlayacaktır.

Hasat için yağmur ve don olmadan sakin, güneşli bir gün seçin. Kazdık yumrular yerde birkaç saat kaldı. Daha sonra, yırtmaçlı keten torbalara veya karton kutulara dökülür. Evin etrafında küçük bir mahsul asmak demetler. Birkaç hafta sonra, kökler ve kalan yapraklar budanır. Hasarlı kafalar çıkarılır.

Related news

2019 yılında sarımsak dikim: takvim

2019 yılında sarımsak dikim: takvim

2019 yılında sarımsak dikim: takvim

2019 yılında sarımsak dikim: takvim

2019 yılında sarımsak dikim: takvim

2019 yılında sarımsak dikim: takvim

2019 yılında sarımsak dikim: takvim

2019 yılında sarımsak dikim: takvim

2019 yılında sarımsak dikim: takvim

2019 yılında sarımsak dikim: takvim

2019 yılında sarımsak dikim: takvim 2019 yılında sarımsak dikim: takvim 2019 yılında sarımsak dikim: takvim 2019 yılında sarımsak dikim: takvim 2019 yılında sarımsak dikim: takvim 2019 yılında sarımsak dikim: takvim 2019 yılında sarımsak dikim: takvim 2019 yılında sarımsak dikim: takvim 2019 yılında sarımsak dikim: takvim 2019 yılında sarımsak dikim: takvim 2019 yılında sarımsak dikim: takvim 2019 yılında sarımsak dikim: takvim 2019 yılında sarımsak dikim: takvim 2019 yılında sarımsak dikim: takvim 2019 yılında sarımsak dikim: takvim